Strój sportowy

Biegi na orientację - jak skompletować odpowiednie wyposażenie?

Biegi na orientację przyciągają coraz większe grono sportowców. Różne formy joggingu oraz spędzania czasu na łonie natury cieszą się rosnącą popularnością. Cenione jest ich działanie prozdrowotne i wpływ na samopoczucie. Podczas biegu na orientację uczestnicy posługują się mapą i kompasem. Brak urządzeń elektronicznych to kolejny atut tej dyscypliny. W co powinny zaopatrzyć się osoby pragnące wziąć udział w takich biegach?

Wyposażenie dostosowane do wymagań terenu

Kompletując ubrania, które sprawdzą się podczas biegów na orientację, zwróć uwagę na zakup właściwych butów sportowych. Zaleca się stawiać na lekkie modele zapewniające wysoki stopień amortyzacji. Obuwie powinno być dedykowane bieganiu w trudniejszym terenie. Korzystnym rozwiązaniem będą też elementy z wodoodpornych materiałów. Noszony podczas biegu strój sportowy musi być wykonany z surowców zapewniających dobrą oddychalność i termoregulację. Upewnij się, że odzież odprowadza na zewnątrz wilgoć i jest dostosowana do warunków pogodowych. Większość tego typu biegów odbywa się w lasach. Warto więc upewnić się, że materiały są odporne na rozerwanie. Jak wybrać akcesoria potrzebne podczas biegu na orientację?

Sprzęt, który pozwoli odnaleźć drogę

Na początku każdego biegu osoby uczestniczące dostają specjalne mapy terenu, które pozwolą im odnaleźć poszczególne punkty kontrolne. Zlokalizowanie swojej pozycji na mapie jest możliwie dzięki rozpoznaniu kierunków świata. Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia w takich sytuacjach jest specjalny kompas do biegów. Właściwie dobrany przyrząd umożliwi pokonanie trasy i uchroni przed ewentualnym zagubieniem. Na to, czy dana osoba odniesie sukces może mieć jednak wpływ jakość przedmiotu i jego funkcjonalność. Co warto wiedzieć na ten temat i jaki model wybrać?

Jak wybrać odpowiedni kompas?

Wśród popularnych przedmiotów z tej kategorii odnaleźć można wskaźniki drogi o różnych parametrach. Poszczególne modele różnią się m.in. dokładnością, czasem reakcji i sposobem noszenia. Wędrowcy często decydują się na większe, noszone na szyi kompasy z precyzyjną podziałką. To świetny wybór podczas wielu aktywności. Biegaczom powinno jednak zależeć przede wszystkim na możliwości korzystania z przedmiotu bez zatrzymywania się. Popularną opcją staje się kompas do biegów zakładany na kciuk. W tej kategorii odnajdziesz niewielkie, dokładne modele, które można bezpiecznie przymocować do dłoni i używać jedną ręką wraz z mapą. Polecane egzemplarze posiadają igły, które szybko ustalają kierunek pomimo wstrząsów związanych z ruchem. Dla własnego bezpieczeństwa warto zaopatrzyć się też w zapasowy wskaźnik. Mały kompas wysokiej jakości może stanowić część gwizdka lub być mocowany na karabińczyku.

O czym należy pamiętać?

Biegi na orientację mogą odbywać się na trasach o różnym stopniu skomplikowania. Chcąc uniknąć niebezpieczeństwa związanego ze zgubieniem się, zadbaj o odpowiednie wyposażenie. Właściwie dopasowany ubiór i wysokiej jakości kompas pozwolą w pełni cieszyć się aktywnością.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz